Unge cricket-talenter dystede ved U-DM i AB Hallen

Akademisk Boldklub
26. mar. 2025

I weekenden summede AB Hallen af liv, da unge cricketspillere fra hele landet kæmpede om titlen som Danmarksmester ved U-DM. Turneringen blev afviklet i aldersklasserne U13, U15 og U18, og de tre baner i hallen var fyldt med intens fight, flot cricketspil og store smil fra både spillere og tilskuere.

Gennem hele weekenden viste de unge spillere deres store engagement og tekniske kunnen, og der blev leveret både stærke slagserier og præcise kast. Kampene var præget af højt tempo og imponerende holdsamarbejde, hvilket vidner om den høje standard af ungdomscricket i Danmark.

De tre eftertragtede pokaler blev fordelt mellem to af landets stærkeste cricketklubber, KB og Svanholm, som begge beviste deres styrke på ungdomsniveau.

Spillerne støttede hinanden på tværs af klubberne, og publikum bidrog med en fantastisk stemning i hallen. Arrangementet var en stor succes og lover godt for fremtiden for dansk ungdomscricket.

Vi håber, at AB Hallen igen en dag i fremtiden kan lægge gulv til spændende stævner i cricket-regi.

Klar til at komme i gang?

Udforsk Holdsport, eller opret en konto med det samme og begynd at administrere din klub. Du kan også kontakte os for at få hjælp til opsætningen af din klub.
Hvad koster det?
Hvilke behov har din klub? Basis eller PRO abonnement?
Priser
Funktionsoversigt
Ingen 2 klubber er ens. Vores funktioner dækker dine behov.
Funktionsoversigt