Ribe BK Piger Årgang 2015 - Toftlund

16. aug. 2026, kl. 10.00
Toftlund - Ribe BK Piger Årgang 2015
10:00 - 11:15 søndag 16. aug
2
:
1
Kamp i Toftlund

Så ruller bolden igen ⚽☀️

Endelig! Efter en lang sommerferie skulle støvlerne snøres, benskinnerne på, og Ribe pigerne skulle igen på jagt efter mål, tacklinger og gode fodboldoplevelser.

Og vejret? Solen havde tilsyneladende besluttet sig for, at den også ville være med på holdkortet. Det var dejligt varmt. Eller bare varmt. Eller, hvis man spurgte nogle af pigerne, cirka samme temperatur som inde i en pizzaovn. 🔥

Da størstedelen af holdet ankom til Toftlund Stadion, ventede dagens første overraskelse. For hvor var fodboldbanerne? Hvor var omklædningsrummene? Og hvorfor lignede det hele mest af alt en byggeplads?

Efter hvad der føltes som en halv dagsrejse gennem Toftlund fandt pigerne endelig frem til de opstillede barakker, som i dagens anledning fungerede som omklædningsrum. Heldigvis var humøret præcis, som det plejer at være. Højt, fyldt med grin og klar til kamp. 😄

Under opvarmningen fik vi kigget nærmere på modstanderne. Toftlund havde spillere i alle størrelser. Nogle lignede næsten de små søskende, der normalt står på sidelinjen, mens tre eller fire af dem nærmest kunne kigge Ribes træner direkte i øjnene. 😳

Og så kunne de sparke....

LANGT.

Så langt, at man næsten skulle bruge en kikkert for at finde bolden igen. 🔭⚽ Eller i hvert fald fra målfelt til målfelt

Kampen blev fløjtet i gang, og Ribe pigerne skulle lige have banket sommerferien ud af benene. Toftlund kom hurtigt foran, og det var tydeligt, at pigerne lige skulle finde hinanden igen efter den lange pause.

Men stille og roligt begyndte Ribe maskinen at vågne.

Afleveringerne begyndte at finde frem. Tacklingerne blev skarpere. Løbene blev længere. Og pludselig var Ribe for alvor med i kampen. 💪

I målet stod Sofia som en sikker skanse. Hun leverede gode redninger, satte spillet flot i gang og havde naturligvis det gode humør med sig hele vejen.

Samtidig havde den onde træner fået en idé. 😈

Pigerne skulle prøve forskellige pladser!

Mie endte pludselig helt fremme i angrebet, mens Karoline og Line blev sendt på rundtur mellem forsvar, midtbane og kant. Sif gav den fuld gas på midtbanen sammen med Sisse Marie og Selma, hvor de kæmpede om hver eneste bold.

Louise løb nonstop på kanten de første 12 minutter og må næsten have slidt en stribe af græsset væk. Agnes og Josefine jagtede Toftlunds forsvar og pressede både gennem midten og ude fra kanterne.

Ribe fik mere og mere fat.

Men bedst som vi begyndte at tænke, at nu kom målet, slog Toftlund til igen.

2 mod 0.

Vi kunne måske godt have sendt en lille ansøgning afsted om et straffespark og et par frispark i gode positioner inden scoringen, men dommeren havde åbenbart lagt fløjten på lydløs. 😉

Sådan er fodbold nogle gange.

I anden halvleg kom Ribe pigerne flyvende ud.

Og så skete det! ⚽🔥

Sisse Marie kiggede op og sendte en lang bold afsted mod Agnes.

Agnes satte i løb.

Og hun løb.

Og løb.

Og LØB!

I nogle få sekunder lignede det næsten, at Usain Bolt havde taget en Ribe trøje på. 💨

Hun fløj fra Toftlunds forsvar, kom alene igennem og sendte iskoldt bolden ind ved siden af stolpen.

MÅÅÅÅL!

2 mod 1 og pludselig kunne Ribe lugte mere. 🔥

Herfra stod der Ribe på rigtig meget af kampen. Pigerne pressede, kæmpede og jagtede udligningen. Især på hjørnesparkene var vi farlige, og med bare en lille smule mere held kunne bolden sagtens være dumpet ned det helt rigtige sted.

Men den ville ikke ind.

Da dommeren fløjtede kampen af, stod der stadig 2 mod 1 til Toftlund.

Der var frustration over nogle af dommerens kendelser, men når pulsen falder lidt igen, må vi nok indrømme, at sol og vind blev fordelt nogenlunde lige. Der var også et par situationer med hænder på bolden, hvor fløjten forblev helt stille.

Det vigtigste var dog noget helt andet.

Ribe pigerne var tilbage! 💙⚽

Efter en lang ferie fandt de stille og roligt hinanden igen. De kæmpede for hinanden, prøvede nye pladser, løb til benene næsten bad om skygge og viste, at der venter masser af gode fodboldoplevelser i den nye sæson.

Resultatet blev 2 mod 1.

Men sæsonen er kun lige begyndt.

Tak for en fantastisk formiddag, en rigtig god fodboldkamp og endnu et bevis på, at det altid er sjovt at være afsted med den her flok piger. ☀️⚽💙

Ribe pigerne er tilbage. Og det bliver en sjov sæson! Husk træning i morgen <3

Halvleg
0'
Goal_1
Agnes Laursen 0-1
Mål
Sisse Marie Dehn
6760

Klar til at komme i gang?

Udforsk Holdsport, eller opret en konto med det samme og begynd at administrere din klub. Du kan også kontakte os for at få hjælp til opsætningen af din klub.
Hvad koster det?
Hvilke behov har din klub? Basis eller PRO abonnement?
Priser
Funktionsoversigt
Ingen 2 klubber er ens. Vores funktioner dækker dine behov.
Funktionsoversigt