Borup IF Håndbold Damer - Team Ramsø

18. jan. 2026, kl. 13.00
Borup IF Håndbold Damer - Team Ramsø
13:00 - 14:30 søndag 18. jan
18
:
17
Hjemmekamp mod Team Ramsø

Det der fungerede godt var, at vi stod kompakt i forsvaret. Deres fløje var ikke farlige, hvilket medførte at vi kunne pakke os helt tæt sammen så der hele tiden var 1,5 mand og bagspillerne. Vi flyttede med bolden i forsvaret, hvilket hele tiden medførte at vi var i overtal i forhold til modstanderne i angrebet. Vi snakkede sammen og fik sat tacklinger ind i mellemhøjde som gør, at det blev svære skud for de andre. Vi skal ikke gå ud over frikastlinjen, da vi gerne vil have de skyder udefra.

Vores angrebsspil fungerede rigtig godt langt hen ad vejen. Der var presspil og løb for hinanden. Vi afslutter dog stadig for hurtigt for ofte. Vi skal have mere tålmodighed og lade bolden gøre arbejdet. Vi blev bedre til at køre egne chancer, og skyde udefra, hvilket gjorde det muligt med mere plads til vores stregspil og bedre betingelser for dem.

En anden positiv ting var, at vi ikke "gik ned" i anden halvleg men fortsatte med fart og det gode spil. I pausen var der fokus på hvad vi gjorde godt og hvad vi skulle fortsætte med plus vi fortsatte med de mennesker der havde været på banen inden halvlegen stoppede, hvilket havde en positiv effekt.

Også scorede Gry på straffekast efter tid som gjorde vi vandt med et enkelt mål.

Det er en modstander som ligger godt til vores niveau, vi skal bare være mere skarpe i vores afslutninger og mere tålmodighed i angrebet.

4140

Klar til at komme i gang?

Udforsk Holdsport, eller opret en konto med det samme og begynd at administrere din klub. Du kan også kontakte os for at få hjælp til opsætningen af din klub.
Hvad koster det?
Hvilke behov har din klub? Basis eller PRO abonnement?
Priser
Funktionsoversigt
Ingen 2 klubber er ens. Vores funktioner dækker dine behov.
Funktionsoversigt